Правила та пам`ятки

Робота в області електробезпеки повинна ґрунтуватися на продуманій, чіткій, конкретній системі заходів, що забезпечує повне й точне виконання «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів» і «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів».

Електробезпе́ка — система організаційних та технічних заходів і засобів, що забезпечують захист людей від шкідливого та небезпечного впливу електричного струму, електричної дуги, електромагнітного поля і статичної електрики. Правила електробезпеки регламентуються правовими і технічними документами, нормативно-технічною базою.

Знання основ електробезпеки обов’язкове для персоналу, що обслуговує електроустановки і електроустаткування.

Особливу увагу керівники електрогосподарства повинні приділяти найсуворішому виконанню вимог вищезазначених Правил щодо утримування й експлуатації електричних мереж і станцій, включаючи розподільні пристрої, де за даними статистики найчастіше відбуваються нещасні випадки. Велика кількість нещасних випадків буває при обслуговуванні й ремонтах електроприводів, пускорегулюючої апаратури, електричного освітлення, зварювальних апаратів, електрифікованого транспорту, електроустаткування, піднімально-транспортних механізмів, ручного переносного електрифікованого інструменту, а також високочастотних установок.

Більша частина нещасних випадків відбувається через низький рівень організації робіт, грубих порушень вищезазначених Правил, у тому числі:

  1. Безпосереднього дотику до відкритих струмоведучих частин і проводам.
  2. Дотику до струмоведучих частин, ізоляція яких ушкоджена.
  3. Дотику до металевих частин устаткування, що випадково під напругою.
  4. Торкання до струмоведучих частин за допомогою предметів з низьким опором ізоляції.
  5. Відсутності або порушення захисного заземлення.
  6. Помилкової подачі напруги під час ремонтів або оглядів.
  7. Впливу електричного струму через дугу.
  8. Впливу крокової напруги й ін.

Щоб уникнути смертельних електротравм, категорично ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

  • наближатись до обірваних проводів ближче 8 метрів;
  • залазити на опори повітряних ліній електропередач, тим більше намагатись зняти електропровід;
  • відчиняти двері та проникати в трансформаторні підстанції;
  • дозволяти дітям залазити на дерева, що ростуть під проводами ліній електропередач;
  • зводити будь-які будови, складати дрова, солому тощо, розпалювати багаття під проводами електроліній і повітряними вводами будинків;
  • кидати дріт або будь-які інші предмети на проводи повітряних ліній електропередач;
  • встановлювати металеві стоянки для телевізійних антен поблизу ліній електропередач;
  • розташовувати ігрові майданчики, а також проводити ігри під повітряними лініями, запускати повітряних зміїв поблизу повітряних ліній та гратися біля електричних установок.

Пам’ятайте!

Якщо людина потрапила під напругу, необхідно негайно вимкнути електроприлад чи електроустановку та невідкладно викликати лікаря.

У разі неможливості швидкого вимкнення електроустановки необхідно вжити заходів до відділення потерпілого від струмоведучих частин, до яких він торкається. При цьому в будь-яких випадках той, хто надає допомогу, не повинен доторкатися до потерпілого та до струмоведучих частин без належних засобів захисту. Він повинен слідкувати за тим, щоб не потрапити під дію крокової.

При звільненні від дії електричного струму і наданні першої допомоги потерпілому дорога кожна хвилина.

Щоб уникнути випадків електротравматизму необхідно знати наступні правила електробезпеки і дотримуватись їх:

  • Користуватись у вологих приміщеннях переносними лампами і електроприладами напругою не вище 36 В;
  • Не заповнювати водою з водопровідного крану ввімкнені в електромережу чайники, кавоварки, оскільки при одночасному дотику до увімкненого приладу і водопровідного крану людина може бути уражена електрострумом;
  • Не замінювати електролампи без їх вимкнення, не витирати вологою ганчіркою електричні проводи, штепсельні розетки, вимикачі, інші електроприлади, увімкнені в електромережу;
  • Не виносити на подвір’я увімкнені електричні прилади, тому що у разі пошкодження ізоляції людина, яка стоїть на землі і торкається будь-якої металевої частини такого приладу може отримати електротравму;
  • Не защемляти електропроводи дверима, віконними рамами, не закріплювати їх на цвяхах, не замальовувати і не забілювати, щоб уникнути пошкодження і передчасного висихання ізоляції електропроводів. Це призводить до пожеж, а при контакті з людьми до нещасних випадків;
  • Не давати дітям бавитись із штепсельними розетками – це смертельно небезпечно;
  • Не підвішувати речі на проводи, вимикачі та розетки;

Потрібно знати, що побутові електроприлади (чайники, праски, електроплитки тощо), а також переносні світильники (торшери, настільні лампи) напругою 220 В, призначені для користування в приміщеннях з непровідними для електроструму підлогами.

Використання з пошкодженою ізоляцією увімкнених в електромережу електроламп, електроприладів, телерадіоапаратури на відкритому повітрі може стати причиною електротравми, тому що земля — провідник електричного струму.