Згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, члени сімей загиблих захисників та захисниць мають право на пільги на оплату житлово-комунальних послуг:
• учасники бойових дій (визначені статтями 5, 6 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») – 75% знижки
• особи з інвалідністю внаслідок війни (визначені статтею 7 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») – 100% знижки
• члени сімей загиблих (визначені статтями 10, 101 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») – 50% знижки
Як оформити пільги на комунальні послуги
Щоб отримати знижку на комунальні послуги, військовослужбовцю потрібно звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду (перелік діючих сервісних центрів) із заявами:
• про внесення відомостей до Реєстру осіб, які мають право на пільги;
• про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу.
При собі потрібно мати такі документи:
- оригінал та копію паспорту,
- оригінал та копію ідентифікаційного коду,
- посвідчення УБД чи документу, що підтверджує статус людини з інвалідністю внаслідок війни.
Також подати заявки на пільги можна:
• онлайн — через особистий кабінеті на порталі Пенсійного фонду України або через застосунок Дія (для верифікації потрібен Дія. Підпис);
• надіслати поштою;
• за довіреністю це може зробити член сім’ї — нотаріально завірену довіреність не вимагають, вона може бути посвідчена командиром частини, де служить військовий, або керівником медзакладу, де військовий проходить лікування в стаціонарі.
• звернутися у виконавчі органи сільських, селищних чи міських рад територіальної громади або до військової адміністрації, чи до ЦНАП. У такому випадку формується електронна справа, яка пересилається до органу Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів з дня її надходження.
Як реалізувати пільги
Спочатку потрібно сплатити комунальні послуги повністю, а потім Пенсійний фонд поверне їхню частину (чи всю суму, якщо знижка 100%).
Якщо військовослужбовець, ветеран чи член його родини вже є пенсіонером, то гроші повертають на рахунок, на який він отримує пенсію. В іншому випадку Пенсійний фонд відкриває для пільговика рахунок в «Ощадбанку» і повідомляє його про це.
Якщо пільговик хоче отримувати кошти в іншому банку чи через відділення «Укрпошти», він може звернутися з відповідною заявою до органу Пенсійного фонду. Це також можна зробити особисто, поштою або через веб портал.